29 kwietnia na scenie Copernicus Center miała miejsce premiera bajki o „Smoku wawelskim” i prapremierowe przedstawienie spektaklu „Z historią za pan brat”, przygotowane i wystawione przez podopiecznych Agaty Paleczny.
W pierwszej części niedzielnego popołudnia z Warsztatami Teatralnymi „Little Stars” widownia miała okazję oklaskiwać perypetie ze smokiem króla Kraka i jego córki Kunegundy granych przez Andrzeja Krukowskiego i Emilię Wójcik oraz dzielnego Szewczyka Dratewki, w którego rolę wcielił się Bartek Liskowicz. Zanim dzielny czeladnik miejscowego szewca sprytnym fortelem uwolnił mieszkańców grodu od śmiertelnego zagrożenia i został królewskim zięciem, smok pożarł wielu rycerzy starających się o rękę kapryśnej córki króla. W rolę bestii ze smoczej jamy wcielił się Tomasz Mendus. W scenariuszu autorstwa Piotra Kukuły znalazły się liczne kwestie dla myszek i owieczek odtwarzanych wręcz perfekcyjnie przez młodszych adeptów teatru, budząc uznanie i podziw licznej widowni. Urokowi całości przedstawienia dodały piękne stroje bohaterów bajki i scenografia autorstwa Piotra Kukuły, Jerzego Hryszki i Jakuba Sochy.
W przerwie spektaklu publiczność miała okazję odwiedzić stoiska oferujące liczne atrakcje dla dzieci. Przedstawicielki szkół im. Trójcy Świętej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadziły zapisy i promowały naukę w szkołach sobotnich. Na stoisku malowania twarzy jak w ukropie uwijały się wolontariuszki fundacji „I ty możesz zostać moim aniołem”. Można było zakupić książki lub zaopatrzyć się w balony.
W drugiej odsłonie teatralnego popołudnia publiczność miała okazję śledzić perypetie grupy uczennic, które uciekły z lekcji historii i postanowiły pójść na wagary. Dziwnym trafem w ich ręce trafiła magiczna księga, która przeniosła je za kulisy polskiej historii. “Za każdym razem, kiedy przekładały kartkę cudownej książki przenosiły się w czasie, trafiając w różne zakątki historii Polski. Poznały księcia Mieszka, który ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą i przyjął chrzest. Znalazły się na polach Grunwaldu, gdzie Władysław Jagiełło odprawił z kwitkiem krzyżacką potęgę, aby wreszcie poznać wydarzenia sprzed stu lat, kiedy kluczową rolę w historii polskiego narodu odegrał marszałek Józef Piłsudski” – powiedziała o spektaklu “Z historią za pan brat” jego reżyserka Agata Paleczny. W ten sposób uczniowskie wagary przerodziły się w ciekawą lekcję historii. Można jedynie mieć nadzieję, aby na poważnie nie wzięli do serca tego, co widzieli obecni na sali uczniowie i nie zaczęli w pełnej rozciągłości preferować tylko takiej formy poznawania wiedzy. Premiera całego spektaklu będzie miała miejsce w październiku, w przededniu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszka I i jego żonę zagrali Robert i Emilia Wójcik. Biskupem był Grzegorz Chyliński. Władysława Jagiełłę zagrał Jacek Pawlina, a Wojciech Łukaniuk i Tomasz Mendus posłowali do króla polskiego z dwoma nagimi mieczami. Marszałka Piłsudskiego zagrał Włodzimierz Olak, a nauczycielkę historii Dorota Mendus.
W obydwu odsłonach niedzielnego występu na scenie pojawiło się 70 dzieci i kilkudziesięciu dorosłych – rodziców, dziadków i opiekunów młodych adeptów sztuki teatralnej. W ciągu 14 lat prowadzenia Warsztatów Teatralnych Agata Paleczny wyreżyserowała ponad 120 przedstawień. W tym ponad 20 spektakli premierowych.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak