----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 kwietnia 2020

Udostępnij znajomym:

Polonijna parafia pw. św. Błażeja w Summit karmi w czasie pandemii. Prowadzona przez siostry Albertynki Food Pantry realizuje działania pomocowe dla ubogich wydając kilkaset porcji jedzenia. W okresie zagrożenia wirusem Covid-19 parafia jako jedna z pierwszych w naszej archidiecezji wprowadziła transmisję na żywo sprawowanych mszy św. i nabożeństw. Proboszcz, ks. Wojciech Kwiecień jest w stałym kontakcie z parafianami i osobiście sprawuje opiekę duszpasterską nad chorymi. Przy parafii działa bardzo dobrze prosperująca katolicka szkoła sobotnia, w której naukę pobiera blisko 500 uczniów.

„W okresie pandemii, gdy kościoły są zamknięte, chcemy utrzymać łączność z parafianami na ile to tylko możliwe, bo w skutek tych ograniczeń nie tylko hierarchia Kościoła cierpi, ale przede wszystkim cierpią parafianie. Staramy się na tyle, na ile pozwalają nam prawa stanowe, utrzymać więź przez msze święte i nabożeństwa sprawowane w świątyni i transmitowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Internetu. To dla ducha, natomiast z myślą o ciele wspieramy prowadzoną przez siostry Albertynki kuchnię dla biednych Food Pantry” – powiedział proboszcz, ks. Wojciech Kwiecień.

Działająca od kilkunastu lat przy parafii archidiecezjalna kuchnia dla biednych czynna jest codziennie wydając jedzenie o godziny 9 rano do 6 po południu. Siostry i wolontariusze segregują otrzymane od sponsorów produkty żywnościowe i rozdają osobom znajdującym się na liście osób biednych. W praktyce wszyscy, którzy się zgłoszą, taką pomoc otrzymują. Siostry mają już praktykę w obsłudze podopiecznych w okresie zagrożenia wirusem. Do środka wpuszczane są po dwie osoby i po zaopatrzeniu ich wchodzą następne. Osoby oczekujące zachowują odległość sześciu stóp pomiędzy sobą. Gdy pada deszcz, to ludzie stoją w przejściu pomiędzy kościołem i budynkiem. W środy wydawany jest ciepły posiłek.

Niezwykle ważną posługą duszpasterską jest odwiedzanie chorych. Archidiecezja wydała w tym względzie szczegółowe zalecenia. Do udzielenia ostatniego namaszczenia chorym zainfekowanym wirusem Covid-19 wyznaczonych zostało 24 księży, którzy mogą sprawować tę posługę. Są to kapłani poniżej sześćdziesiątego roku życia wolni od chorób przewlekłych. Jeżeli jest wezwanie do osoby chorej w domu lub w szpitalu cierpiącej na inne choroby niż zainfekowanie koronawirusem, posługę spełnia ks. proboszcz. „Jeżdżenie do chorych z duchową posługą jest częścią naszego duszpasterskiego powołania. Nie tak dawno byłem u chorej w domu seniora. Najpierw obsługa medyczna tego ośrodka sprawdziła mój stan zdrowia. Przeprowadzili ze mną wywiad, pielęgniarka zmierzyła mi temperaturę. Następnie dostałem do założenia specjalistyczny kombinezon i tak zaopatrzony mogłem wejść do chorej, która nie była zainfekowana wirusem, tylko cierpiała na inne schorzenie. Takie działania bezpieczeństwa są dzisiaj normą” – powiedział gospodarz parafii.

Także podczas liturgii sprawowanej w kościele z udziałem tylko pięciu osób również zachowywane są wymogi bezpieczeństwa polegające między innymi na zachowaniu odległości. Samo udzielanie komunii obwarowane jest obostrzeniami. Kapłan zobowiązany jest wcześniej do dokładnej dezynfekcji dłoni. Naczyń liturgicznych, których duchowny używa podczas sprawowania mszy nie wolno dotykać ministrantom ani innym osobom. W ostatniej posłudze oddawanej osobie zmarłej może uczestniczyć jedynie do 10 osób. Nabożeństwo pożegnalne nie jest sprawowane w świątyni, ale na cmentarzu lub w domu pogrzebowym. W dobie pandemii zawieszone zostało udzielanie sakramentu chrztu świętego. W przypadku zagrożenia życia noworodka tak zwanego chrztu z wody mogą udzielić dziecku rodzice. Mama lub tata polewa dziecko wodą, nadaje mu imię i wypowiada formułę: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. To jest ważny chrzest. Również zaplanowany na maj sakrament Pierwszej Komunii został w parafii przełożony na wrzesień. Najprawdopodobniej odbędzie się w czwartym tygodniu tego miesiąca po rozpoczęciu roku szkolnego. Do chwili obecnej nie została jeszcze podjęta decyzja o przełożeniu zaplanowanego na 23 maja sakramentu bierzmowania. Jeżeli po 5 maja kościoły zostaną otwarte dla wiernych, to ten termin zostanie dotrzymany. Również udzielanie ślubów zostało wstrzymane w czasie zarazy.

Cały czas przy parafii działa diecezjalna szkoła katolicka prowadząca naukę języka polskiego, historii i geografii Polski. Ze względu na obowiązujące zalecenia zajęcia prowadzone są drogą internetową na wszystkich poziomach nauczania. W tym roku szkolnym naukę pobiera blisko 500 dzieci i młodzieży. Uczniowie ostatnich klas licealnych przygotowują się do egzaminu maturalnego.

„W tym roku mamy dwie klasy licealne. Prowadzą je doświadczone nauczycielki – Helena Golec i Krystyna Sip. To bardzo profesjonalni pedagodzy w naszej szkole przygotowujący już od wielu lat młodzież do egzaminu dojrzałości. Mimo że system zarządzania i pracy naszej szkoły został zmieniony i realizowany jest online, to przygotowania przebiegają bezproblemowo. Jestem bardzo zadowolona z naszych nauczycieli, którzy znakomicie sobie radzą w tej nowej rzeczywistości. Z maturzystami, jak i pozostałymi uczniami są w stałym kontakcie korzystając z komunikatorów internetowych oraz telefonów.

Przygotowywane są plany pracy. Otrzymuję od pedagogów konspekty i miesięczne raporty. Wiem, że uczniowie i rodzice są z tej naszej zdalnej pracy zadowoleni. Zaistniała sytuacja spowodowała także konieczność większego zaangażowania w proces nauczania samych rodziców, szczególnie młodszych dzieci, którym trzeba trochę więcej pomagać. Bardzo często rodzice nagrywają filmiki z domowych zajęć i przysyłają do szkoły. Robią zdjęcia z projektów realizowanych przez uczniów. To zagrożenie epidemiologiczne spowodowało, że wszyscy czujemy się jeszcze bardziej jako jedna wspólnota i rodzina” – powiedziała dyrektor placówki Małgorzata Tys.

Szkoła im. św. Błażeja znana jest od wielu lat z dużego zaangażowania w organizowanie zajęć pozaszkolnych. Uczniowie uczestniczą w wielu konkursach na szczeblu szkolnym i międzyszkolnym, a nawet krajowym. Trzykrotnie uczniowie tej placówki zostali laureatami konkursu plastycznego na bożonarodzeniową kartkę świąteczną ogłoszonego przez amerykański Episkopat. W chwili obecnej prowadzony jest konkurs plastyczny na poziomie szkoły, którego tematem jest życie i pontyfikat Papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Uczniowie klas młodszych przygotowują projekt pocztówki, a ośmioklasiści i licealiści pracują nad ulotką promującą postać świętego. Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych biorą również udział w kolejnym etapie konkursu geograficznego.

O przyszłość nauczania w tej polonijnej placówce szkolnej z pewnością można być spokojnym. Już teraz pedagodzy przygotowują się na różne ewentualności w nowym roku szkolnym, który rozpocznie się we wrześniu. Rodzice otrzymali drogą pocztową wszystkie niezbędne informacje. W ten sam sposób już mogą dokonywać zapisów swoich dzieci. W sierpniu będą prowadzone przyjęcia w tradycyjny sposób połączony z rozprowadzaniem podręczników. Jeżeli zagrożenie wirusem nadal będzie się utrzymywało, to przyjęcia w dalszym ciągu będą przyjmowane drogą korespondencyjną. Końcówka tego roku szkolnego realizowana drogą internetową stała się znakomitym okresem treningu dla uczniów i kadry nauczycielskiej na ewentualność prowadzenia nauki w ten sposób w nowym roku szkolnym.

Początki parafii pw. św. Błażeja sięgają roku 1909 roku. Obecnie wspólnota parafialna liczy około tysiąca zarejestrowanych osób. Wiernych, którzy korzystają z duszpasterskiej posługi jest drugie tyle. Opiekę duchową nad parafią obok ks. proboszcza Wojciecha Kwietnia, który posługuje tutaj od 9 lat, pełnią dwaj diakonii hiszpańskojęzyczni. Parafię wspomagają ojcowie cystersi z Willow Springs, księża z okolicznych parafii hiszpańskojęzycznych oraz emerytowany kapłan anglojęzyczny. Od początku marca prowadzone są transmisje nabożeństw drogą internetową. Msza w języku polskim odprawiana jest w niedzielę o godzinie 9 rano. Przed mszą o godzinie 8:30 rano sprawowane są okolicznościowe nabożeństwa. O godzinie 10 przed południem sprawowana jest msza w języku hiszpańskim.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----