07 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Trzecia Konferencja Kobiet w Muzeum Polskim

III Konferencja Kobiet zorganizowana przez red. Małgorzatę Ptaszyńską wraz z koleżankami z Polish Women in Business odbyła się w Muzeum Polskim. Drugiego czerwca w sali głównej im. Sabiny Logisz zgromadziło się ponad 100 pań, żeby wysłuchać ciekawych historii z życia zawodowego i prywatnego sześciu Amerykanek polskiego pochodzenia, które z powodzeniem realizują amerykański sen o sukcesie.

Uczestniczki konferencji powitały Anna Tukiendorf-Wilhite, prezes PWB oraz gospodyni spotkania red. Małgorzata Ptaszyńska. Gratulacje wraz z życzeniami owocnych obrad przekazał skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs oraz zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik. 

W ramach konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne. W pierwszym o swojej karierze mówiły: Mary Wiśniewski, dziennikarka „Chicago Tribune” i Christina Ciecierski, prof. ekonomii na Northeastern University. Drugą parę prelegentek tworzyły Amy Krymkowski, specjalistka z zakresu rynku pracy oraz Magdalena Wróbel, wiceprezes First Bank of Highland Park. W trzeciej odsłonie konferencji mówiły Karolina Marinescu, lekarz kardiolog ze szpitala Rush oraz Magdalena Fudalewicz, szefowa biura radnego 36. dzielnicy Gilberta Villegasa. W roli prowadzących panele obok gospodyni konferencji wystąpiły Marta Almodovar oraz Anna Tukiendorf-Wilhite.  

„Zaczęłam karierę w stosunkowo młodym wieku i w dalszym ciągu ją kontynuuję. Niczego się nie boję i uważam, że trzeba wspierać nasze polskie koleżanki, żeby też niczego się nie bały w sięganiu po wyższe cele na swojej drodze zawodowej” - powiedziała o sobie Magdalena Wróbel, która swoją karierę w banku rozpoczęła od stanowiska kasjerki, a obecnie jest wiceprezesem banku. Pracuje w bankowości od 20 lat. Jej zdaniem o sukcesie decydują różne czynniki. Na pierwszym miejscu jest wykształcenie i umiejętności, ale nie bez znaczenia są również kontakty i wsparcie innych osób. „Ja dużo korzystam z dokształcających programów, chodzę na spotkania z różnymi ludźmi, którzy osiągnęli więcej niż ja i próbuję się od nich nauczyć czegoś nowego, czego ja nie znam lub nie umiem. To dużo pomaga. Nie bez znaczenia jest też otwartość na ludzi. Wiadomo, że więcej sympatii budzi uśmiechnięta osoba, niż ponuro spoglądająca wokół siebie. Ja staram się wszędzie pytać o wszystko, jeżeli czegoś nie wiem. Nie wstydzę się pytać i to pomaga. Generalnie rzecz ujmując otwarta, optymistyczna postawa pomaga w karierze” – podsumowała pani Magdalena.

Karolina Mirowska-Marinescu, lekarz kardiolog szpitala uniwersyteckiego swoją przyszłość jako lekarza widziała już w młodym wieku. „Miałam 5 lat, kiedy zaczęłam się interesować biologią, medycyną, organizmem człowieka. Tak to już zostało. Jednym z ulubionych moich przedmiotów w szkole podstawowej, średniej i na studiach była oczywiście biologia. Zapisałam się na kurs pomocy medycznej. Jeździłam karetką pogotowia. Byłam wolontariuszem w szpitalu. Po latach studiów medycznych i praktyk w roku ubiegłym zakończyłam staż i już prawie dwa lata pracuję w szpitalu uniwersyteckim Rush jako kardiolog”.

Historie karier zawodowych zaprezentowane przez wszystkie prelegentki są najlepszym dowodem na to, że Polki jak chcą, to potrafią i są godne naśladowania.

„Po raz drugi jesteśmy w muzeum. Pierwsza konferencja odbyła się na uniwersytecie. To jest taka doroczna impreza networkingowa. Chodzi o to, żeby się spotkać, poczuć swoją moc, może się trochę dokształcić, czegoś dowiedzieć, ale przede wszystkim poznać innych ludzi, wymienić się wizytówkami i nawiązać nowe kontakty. Okazuje się, że jest moc w naszej grupie etnicznej, jest moc w Polonii i tam moc też drzemie w kobietach. Jeżeli popatrzymy na wszystkie urzędy, czy stanowe, czy federalne, na szpitale, sądy i innego rodzaju miejsca pracy, tam wszędzie są nasze rodaczki. Okazuje się, że Polacy są fantastycznymi pracownikami. Pną się po szczeblach kariery, osiągają sukcesy i od takich ludzi można się uczyć, można brać z nich przykład i takie osoby staramy się pokazywać, a że przy okazji są to panie, więc cieszy się jeszcze bardziej. Korzystając z okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować władzom muzeum, że już po raz drugi umożliwiły nam spotkanie się w tym miejscu” – powiedziała o celu konferencji jej pomysłodawczyni i organizatorka red. Małgorzata Ptaszyńska.

W trakcie seminarium jej uczestniczki miały okazję obejrzeć wystawę poświęconą polskim kobietom, które w sposób szczególny zasłużyły się na polu walki o wolność, prawa wyborcze, odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz swobody demokratyczne w naszym kraju. Wystawa staraniem prezes PWB Anny Tukiendorf-Wilhite uroczyście zaprezentowana została po raz pierwszy dzień wcześniej w Konsulacie Generalnym RP podczas aukcji na rzecz aktorów-weteranów ze Skolimowa. Nad kulinarną częścią konferencji czuwały delikatesy „Alex Super Deli” Agnieszki Grot, a chętni mogli również skorzystać z bezpłatnego masażu oferowanego pracownikom w czasie przerw w pracy przez firmę Erica Montes’a.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor