28 listopada 2017

Udostępnij znajomym:

W tym roku działający w Chicago Teatr Ludowy “Rzepicha” obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty bankiet w sali Związku Klubów Polskich.

“Rzepichę” założyła i prowadzi znana polonijna animatorka kultury, Alina Szymczyk. O początkach swojej przygody z zespołem teatralnym w Chicago powiedziała: “Początki zawsze są trudne. Kiedy przyjechałam tu do Chicago, brakowało mi teatru i pomyślałam, że dobrze by było, żeby ten teatr zrobić. Przede wszystkim chodziło mi o kulturę ludową (…). Zaczęłam od dożynek sama jedna w Copernicus Center (…). Potem zaczęło się pojawiać więcej osób”.

Teatr Ludowy “Rzepicha” znany jest ze swoich widowisk folklorystycznych. Dużą popularnością cieszy się wystawiany co roku spektakl dożynkowy. W swojej artystycznej działalności grupa koncentruje się również na występach z okazji patriotycznych rocznic i religijnych świąt. Do najbardziej popisowych widowisk należą “Misterium Paschalne – Męka i Zmartwychwstanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa”, “Jasełka”, “Wieczór wigilijny”, “Dziady śmiguśne”, “Kolędnicy”, “Herody”, “Orszak Trzech Króli – Wiara, Miłość, Nadzieja”, “Czary, mary i uroki czyli magia ludowa”, “Noc Świętojańska”. Teatr wystawia swoje spektakle podczas różnych uroczystości polonijnych oraz w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, a także dla Związku Klubów Polskich w Chicago.

Zespół prezentuje również programy patriotyczne związane z postaciami bohaterów narodowych bądź ważnymi wydarzeniami historycznymi. Teatr aktywny jest przez okrągłe 12 miesięcy w roku. “Programy, jakie “Rzepicha” przygotowuje, obejmują cały rok. Zaczęło się od 3 maja, od konstytucji, potem widowisko “Noc Świętojańska”, potem “Dożynki”. Następnie napaść Niemców hitlerowskich na Polskę czyli patriotyczny program. Napad Rosji sowieckiej i potem program przy Pomniku Katyńskim za śp. Wojciecha Seweryna i w kościołach. Potem oczywiście Miesiąc Pamięci Narodowej, Miesiąc Maryjny (…). Oczywiście 11 Listopada, odzyskanie niepodległości, co roku na tę okazję przygotowujemy widowisko” - wyliczała długą listę przedsięwzięć artystycznych teatru Alina Szymczyk.

Nazwa teatru ludowego “Rzepicha” pochodzi od imienia legendarnej żony Piasta Kołodzieja. Misją zespołu jest pokazywanie ginącej polskiej kultury ludowej. Autorem scenariuszy do spektakli oraz reżyserem widowisk jest założycielka teatru. Alina Szymczyk bardzo aktywnie angażuje się w życie Polonii w Chicago. Z wykształcenia choreograf, instruktor teatru, z zamiłowania poetka i malarka, nie tylko prowadzi grupę teatralną “Rzepicha” ale również piastuje funkcję prezesa Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, którego jest założycielem. Na co dzień Alina Szymczyk pracuje jako nauczyciel geografii, historii i języka polskiego w polskich szkołach sobotnich. W Polsce artystka związana była z ośrodkiem kultury w Baranowie Sandomierskim, gdzie jako animator kultury z zespołem “Lasowiaczki” odnosiła sukcesy nawet na szczeblu ogólnokrajowym. Działała również w poznańskim odłamie Związku Literatów Polskich, czego owocem był wydany pod egidą ZLP tomik poezji “Pieśni Synogarlicy”. Alina Szymczyk za działalność na polu sztuki i folkloru odznaczona została przez Ministra Kultury medalem “Zasłużony Działacz Kultury”. Jest również laureatką prestiżowej nagrody Parochial Christefideles Award, którą uhonorował ją kardynał Francis George.

Podczas jubileuszowych obchodów aktorzy otrzymali dyplomy uznania przyznane przez Kapitułę Teatru “Rzepicha” oraz okolicznościowe pamiątki. Wieczór uświetnił humorystyczny spektakl pt. “Był sobie dziad i baba”. W tytułowe role wcielili się Alina Szymczyk i Antoni Bosak. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była teatralna kapela w składzie: Bronisław Nowak i Tadeusz Korona (skrzypce), Bogusław Korona i Zdzisław Kłosowski (klarnet), Andrzej Krawczyk (basy), Józef Kramarczyk i Jan Kieta (akordeon). Podczas przyjęcia gościom na parkiecie przygrywał zespół Kontrast Band. W rocznicowym święcie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, którego członkowie angażują się w działalność teatru. Prezes organizacji, Andrzej Stopa wręczył Alinie Szymczyk dyplom uznania za patriotyczną postawę i pracę dla Polonii.

Tekst: Emilia Sadaj/NEWSRP

Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor