Wystawa o polskim osadnictwie w Ameryce
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

26 marca w siedzibie władz stanowych przy 100 W. Randolph w centrum Chicago otwarta została wystawa poświęcona prezentacji początków osadnictwa polskiego w Stanach Zjednoczonych i zaangażowania naszych rodaków w budowanie społeczeństwa amerykańskiego.

Wystawa ukazuje rolę Polaków w budowaniu potęgi Stanów Zjednoczonych. Zarówno militarnej jak i ekonomicznej z uwzględnieniem walki o wolność i demokrację. Jest ukazany wkład Polaków w budowanie organizacji i kultywowanie dziedzictwa polskiego w Ameryce, utrzymywanie kontaktów z macierzą. Jest pokazana miłość do Ojczyzny, której nie było na mapie Europy przez 123 lata zaborów. Są również wyeksponowane wydarzenia związane z powrotami Polaków do kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Jedną z inicjatorek sprowadzenia wystawy do Chicago była red. Małgorzata Ptaszyńska z radia 1030 AM.

„To jest wystawa przygotowana przez Senat RP w oparciu o zbiory Biblioteki Narodowej. Nad tymi materiałami pracowali fantastyczni historycy. Tutaj została przetłumaczona na język angielski. Pokazywana była w Muzeum Historii w El Passo na terenie Teksasu. Wraz ze Związkiem Klubów Polskich staraliśmy się, żeby ta wystawa była zaprezentowana w Chicago. W grudniu ubiegłego roku pokazaliśmy ją w siedzibie ZKP. Dzięki przychylności skarbnika stanu otwieramy ją dzisiaj w holu budynku stanowego, gdzie codziennie przewijają się tysiące Amerykanów. Będzie można ją oglądać do najbliższego piątku włącznie” – powiedziała inicjatorka wystawy.

O wystawie, jej przesłaniu i znaczeniu we wzajemnych relacjach Polaków i Amerykanów mówił skarbnik Michael W. Frerichs, konsul generalny Piotr Janicki, prezes ZKP Jan Kopeć i prof. Dominik Pacyga. Uroczyste otwarcie ekspozycji zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi.

„Wystawa została udostępniona do oglądania w bardzo prestiżowym miejscu. Do Thompson Center każdego dnia przychodzą tysiące ludzi. Tutaj krzyżują się drogi. Tutaj krzyżują się szlaki kolejki podziemnej i naziemnej. I tutaj również mamy wystawę poświęconą Polakom w Stanach Zjednoczonych. Możemy dowiedzieć się o historii polskiego osadnictwa. To historia, z której jesteśmy dumni, którą powinniśmy pokazywać dlatego, że nasz wkład w budowę tego pięknego kraju jest ogromny i o tym powinniśmy zawsze głośno i wyraźnie mówić” – powiedział konsul generalny Piotr Janicki.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami, szkicami, mapami i opisami w języku angielskim. Zostały one wyodrębnione specjalnie na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z większej ekspozycji. Z inicjatywy red. Małgorzaty Ptaszyńskiej i dzięki wsparciu Związku Klubów Polskich oraz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego ekspozycja ukazująca wiele nieznanych do tej pory wydarzeń z życia polskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych znalazła się w Wietrznym Mieście.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP