„Ziemio smoleńska, ziemio bólem i rozpaczą przesiąknięta…”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

10 kwietnia przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles odbyły się polonijne uroczystości rocznicowe mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej.

W samo południe w dniu 81. rocznicy mordu katyńskiego i 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w intencji pomordowanych żołnierzy i ofiar katastrofy smoleńskiej z kapelanem ks. Ryszardem Miłkiem modlili się członkowie Związku Klubów Polskich, Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, liczna grupa gości z innych organizacji oraz konsul Małgorzata Bąk-Guzik i skarbnik powiatu Cook Maria Pappas.

DSC 6873

10 kwietnia przy Pomniku Katyńskim odbyły się polonijne uroczystości rocznicowe tragedii katyńskiej i smoleńskiej

Witając uczestników uroczystości dr Łucja Mirowska Kopeć przypomniała gehennę polskich oficerów i policjantów, którzy zostali zamordowani przez sowieckich oprawców w lasach pod Katyniem i paru innych miejscach. „Przypomnijmy – 15 tysięcy polskich oficerów wywieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez oprawców z NKWD zdradzieckim strzałem w tył głowy, a ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Cześć ich pamięci!

70 lat później, 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja rządowa ze śp. Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią, ostatnim Prezydentem RP u Uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, w której był także twórca Pomnika Katyńskiego w Chicago, śp. Wojciech Seweryn leci do Katynia, żeby uczcić 70. rocznicę tej masakry. Nie dolatują. Wszyscy giną. Cześć ich pamięci”!

Apel poległych Łucja Mirowska-Kopeć zakończyła fragmentem wiersza „Ziemia Smoleńska” autorstwa Alicji Patey-Grabowskiej: „Ziemio przeklęta, ziemio katyńska, ziemio smoleńska, ziemio bólem i rozpaczą przesiąknięta. Wyciągasz w niebo martwe ramiona drzew, aby przycisnąć do wyschłego łona ofiarę z krwi, mgła trupim oddechem spowiła ciała. Tylko cisza niema nad strzępkami płacze i drzewo ścięte ze zgrozą przyklęka. Już dosyć ziemio pochłonęłaś ofiar”.

Do wspólnej modlitwy w intencji ofiar zaprosił kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek słowami: „Dzisiaj przeżywamy wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, dlatego pragniemy polecić miłosierdziu bożemu wszystkie ofiary Katynia, Katastrofy Smoleńskiej i wszystkich tych, którzy zginęli w obronie naszej ukochanej ojczyzny. Niedawno obchodziliśmy jubileusz Miłosierdzia Bożego i każda parafia otrzymała wspaniały obraz, na którym widać Jezusa niosącego człowieka na swoich ramionach. W czasie Koronki do Miłosierdzia Bożego niech wam towarzyszy ten obraz jak Chrystus niesie wszystkich tych, którzy zginęli za naszą Ojczyznę do Królestwa Niebieskiego i jak niesie wszystkich tych z rodzin, którzy opłakują śmierć swoich najbliższych”.

Po odmówieniu modlitwy uczestniczące w uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską. W tym gronie byli obecni: konsul Małgorzata Bąk-Guzik. Laureatka tytułu Przyjaciel Polonii, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, prezes ZKP Jan Kopeć, Robert Radkowski, wiceprezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Midwest, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula i Mary Anselmo, Mirosław Niedziński, prezes wydziału stanowego KPA w asyście Bożeny Haszlakiewicz, Helena Zając i Alicja Nawara reprezentujące zarząd Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Władysława Nowosad z Klubu Pojawian, Bogusław Niemczewski i dr Dulczewska-Miller z Polonia for Poland i Klubu Gazety Polskiej, prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im. św. Jana Pawła II Alina Szymczyk i Maria Mili Purymska, Adam Bułat z 6. Powietrznej Dywizji Desantowej „Czerwone Berety” oraz państwo Bobrowscy.

DSC 6921

Rocznicowe spotkanie zorganizowane przy pomniku przez ZKP zakończyło odśpiewanie hymnu polskiego przez Alinę Szymczyk, która na zakończenie recytowała tryptyk poetycki „Wiosna we mgle”.

O godzinie trzeciej po południu w tym samym miejscu hołd ofiarom Katynia i Smoleńska oddali członkowie organizacji Polscy Patrioci. Do modlitwy w intencji pomordowanych i poległych zaprosił uczestników proboszcz parafii pw. św. Jacka ks. Stanisław Jankowski, który mówił o tych, którzy poświęcili życie walcząc za wolność Polski i propagując idee patriotyzmu. Po odśpiewaniu hymnu polskiego i Roty uczestnicy rocznicowego spotkania złożyli przy pomniku i tablicy kwiaty. Nad oprawą artystyczną uroczystości czuwali motocykliści z Klubu Motocyklowego Rajd Katyński. Wiersze czytali Jacek Kawczyński i Dariusz Redliński. W gronie uczestników obecne były: Maria Seweryn, wdowa po twórcy pomnika, śp. Wojciechu Sewerynie oraz ich córka Anna Wójtowicz z rodziną, członkowie byłego Komitetu Budowy Pomnika – Teresa Bijos, której ojciec został zamordowany w Kuropatach i Andrzej Brach.

DSC 7140

Grupa uczestników uroczystości zorganizowanych pod egidą ZKP

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak