Złoty jubileusz szkoły im. H. Sienkiewicza
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dwudziestego października jubileusz 50-lecia istnienia bardzo uroczyście celebrowali uczniowie, rodzice i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza z Summit.

Rocznicową galę z udziałem ponad 600 osób rozpoczął chór z parafii św. Józefa, w którego wykonaniu goście usłyszeli hymn Gaude Mater Polonia. Po wprowadzeniu sztandarów i wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych w wykonaniu Emilii Topór i jej brata Adama gości powitały gospodynie bankietu rocznicowego: dyrektor szkoły Ilona Sobiech, prezes Irena Kaleciak i koordynator religii Maria Jazowski.

Gratulacje i życzenia w imieniu konsula generalnego RP Piotra Janickiego i własnym złożył wicekonsul Piotr Semeniuk. Wicekonsul wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczeniami przyznanymi przez Ministra Edukacji uhonorowane zostały wieloletnie nauczycielki tej szkoły, Małgorzata Tomaszewska i Grażyna Staszel. Składając życzenia i gratulacje prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek wręczył grupie zasłużonych pedagogów z 25-letnim stażem dyplomy honorowe. Otrzymały je: Maria Hajnas, Jadwiga Tokarska, Danuta Rogalny, Małgorzata Tomaszewska, Ilona Sobiech, Elżbieta Musiał i Janina Follmer. Wśród osób nagradzanych znaleźli się także katecheci z minimum dziesięcioletnim stażem: Maria Jazowski, Kathy Zaborski, Marta Kas, Halina Opacian i Roman Karp. Dyplomy wręczył ks. Marek Smółka, koordynator archidiecezji ds. polonijnych. Jubileuszowymi upominkami oraz kwiatami uhonorowani zostali wszyscy nauczyciele, katecheci, członkowie zarządu szkoły oraz zaangażowani w działalność szkoły wolontariusze. Jubileuszowe gratulacje przekazał również burmistrz Summit Sergio Rodiguez.

W programie artystycznym szkolny zespół taneczny zaprezentował krakowiaka, a młodzież wystawiła bardzo ciekawy spektakl o swoim patronie „Spotkanie z Sienkiewiczem”. Złożyły się nań scenki rodzajowe z najpopularniejszych powieści laureata literackiej nagrody Nobla. Na parkiecie pojawił się nawet słoń. Młodzi aktorzy wystąpili w kostiumach z epoki. Część oficjalną zakończył polonez, do zatańczenia którego młodzież zaprosiła gości bankietu. Był smaczny urodzinowy tort i obiad. Z dziećmi bawiła się para klownów. Bankiet prowadziła Katarzyna Sowacki.

„Minęło 50 lat. Jesteśmy bardzo dumni, z tego co uzyskaliśmy i do czego doszliśmy, bo być na obczyźnie i utrzymać placówkę oświatową przez taki czas jest bardzo dużym osiągnięciem. Jesteśmy z tego bardzo dumni” – powiedziała dyrektor Ilona Sobiech, która kieruje szkołą od 2012 roku.

Szkoła jubilatka została założona 12 października 1969 roku przez grupę rodziców skupionych przy parafii pw. św. Wincentego. W pierwszym roku miała 60 uczniów. Pierwszym dyrektorem była śp. Anna Rychlińska. W kolejnych latach funkcję tę sprawowały Zofia Zioło i obecna na bankiecie Elżbieta Poręba, która zarządzała szkołą przez 27 lat. Na przełomie wieku szkoła przeżywała największy rozkwit. Uczęszczało do niej blisko 800 uczniów. Obecnie placówka znajduje się przy parafii pw. św. Józefa w Summit i liczy 330 dzieci i młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak