16 sierpnia 2018

Udostępnij znajomym:

Polonijni weterani uczcili pamięć żołnierzy polskich walczących o wolność Ojczyzny na różnych frontach. Celebrację Dnia Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” rozpoczęła uroczystość w kościele pw. św. Ferdynanda. W ławach dla wiernych zasiedli ostatni z żyjących uczestników wojennych zmagań sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Przybył konsul generalny Piotr Janicki. Przed ołtarzem wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji weterańskich.

Pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego wierni modlili się w intencji bohaterów „Cudu nad Wisłą”, zmagań pod Tobrukiem, zdobywców Monte Cassino, bohaterów Powstania Warszawskiego i wielu innych miejsc, w których przelewali krew polscy żołnierze walcząc za naszą i waszą wolność.

Po zakończeniu liturgii o historii obchodów Dnia Wojska Polskiego mówił komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmunt Goliński. Święto Wojska Polskiego przed wojną obchodzone jako święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zostało ustanowione 4 sierpnia 1923 roku decyzją ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego. Jego celebracja została ustanowiona na 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. 98 lat temu w tym dniu pierwsze oddziały wojska polskiego rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem rozpoczynając w ten sposób kontrofensywę, która w konsekwencji doprowadziła do rozbicia oblegających Warszawę wojsk bolszewickich dowodzonych przez marszałka Tuchaczewskiego. W Armii Polskiej na Zachodzie święto było obchodzone uroczyście w okresie II wojny światowej. W Polsce do roku 1947. W okresie PRL-u zostało przeniesione na 12 października, w rocznicę chrztu bojowego I Dywizji Kościuszkowskiej pod Lenino. Po odzyskaniu w 1989 roku wolności przez kolejne 3 lata obchodzone było trzeciego maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła celebrację Dnia Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

Po zakończeniu nabożeństwa grupa weteranów i gości została zaproszona przez organizatorów uroczystości ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na żołnierską grochówkę do siedziby SWAP przy 6021 W. Belmont. Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć najstarszego weterana w środowisku polonijnym, śp. kapitana Tadeusza Terlikowskiego, który odszedł na wieczną wartę 6 sierpnia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

There are no images in the gallery.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor