Jelenie wychodzą na drogi
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jesienią wzrasta ryzyko kolizji z leśnymi zwierzętami - ostrzegają eksperci.

Ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem można zmniejszyć, dlatego kierowcy w tym okresie powinni zachować większą ostrożność i jak zawsze stosować się do przepisów.

Drogi narażone na nagłe wtargnięcie dzikiej zwierzyny oznaczone są znakiem ostrzegawczym. Kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, a więc zmniejszyć prędkość oraz zwiększyć czujność.

„Kierowcy naprawdę muszą być świadomi swojego otoczenia i okoliczności” - powiedział Jim Taylor, szef działu obsługi klienta w Farmers Insurance. „Jeśli zobaczysz znak z napisem „Caution, deer crossing”, to zachowaj ostrożność, bo ten znak jest tam z jakiegoś powodu.”

Sam miał podobny wypadek. Wcześnie rano, w pobliżu obszaru zabudowanego, jeleń wbiegł na drogę i zderzył się z samochodem Taylora. Zwierzę wstało i uciekło, ale samochód został prawie skasowany. „To było bardzo przerażające doświadczenie” - powiedział Taylor.

Z ponad 1.9 miliona roszczeń dotyczących kolizji ze zwierzętami zgłoszonych do ubezpieczycieli od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. co najmniej 1.5 miliona dotyczyło jeleni - wynika raportu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez State Farm Insurance.

Illinois zajmuje 34. miejsce na 50 stanów pod względem zderzeń ze zwierzętami. Iowa, Wisconsin i Michigan zajmują odpowiednio 5, 7 i 8 miejsce. Warto o tym pamiętać, kiedy jesienią wybieramy się w podróż.

Jim Glenn, dyrektor Allstate Insurance na region Midwest, w tym Illinois, Wisconsin i Minnesotę, powiedział, że problem występuje głównie na obszarach wiejskich, ale jelenie są również aktywne w rejonie miejskim wzdłuż autostrad, szczególnie w Illinois, gdzie przystosowały się do takich warunków.

Według danych Departamentu Transportu stanu Illinois w 2017 r. co najmniej 4.8% wypadków było spowodowanych przez jelenie. Najwięcej wypadków ma miejsce jesienią, w okresie godowym jeleni.

W przypadku zderzenia z jeleniem może on wpaść przez przednią szybę do wnętrza samochodu, a wtedy zagrożone jest życie kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu.

Specjaliści ostrzegają, że równie niebezpieczne, jak zderzenie z dzikim zwierzęciem, jest omijanie go za wszelką cenę.

Zwierzę zwykle pojawia się przed autem w ostatniej chwili. Kierowca odruchowo próbuje ratować się przed zderzeniem, hamuje, ale też próbuje ominąć przeszkodę.

Jeśli na drodze nie ma innych pojazdów, a nawierzchnia jest sucha, ten manewr może się udać. Jeśli jednak szybkość auta jest większa, jezdnia jest mokra, a w pobliżu poruszają się inne pojazdy, zwierzę być może uda się ominąć, ale zwiększa się ryzyko zderzenia z pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka, wpadnięcia do rowu lub uderzenia w drzewo.

Jeśli podróżujesz drogą o kilku pasach, postaraj się pozostać na środkowym, co zapewni więcej czasu na reagowanie na zagrożenia.

Bądź czujny podczas jazdy, odstaw telefon komórkowy. Zawsze miej zapięte pasy bezpieczeństwa.

Motocykliści powinni jeździć w kasku. Z danych State Farm wynika, że 65% motocyklistów zabitych w wypadkach związanych ze zwierzętami nie miało kasku.

Podczas jazdy nocą, kiedy zobaczysz jelenia na drodze bądź poboczu, zmień światła długie na krótkie, aby nie oślepiać zwierząt, by mogły zejść z drogi.

Jeśli widzisz jednego jelenia, załóż, że jest ich więcej, ponieważ często poruszają się w grupie.

Jeśli potrącisz jelenia, zadzwoń na policję, aby poinformować o tym fakcie. Kierowca może zatrzymać dziczyznę, ale musi zgłosić jej posiadanie w ciągu 24 godzin do Departamentu Zasobów Naturalnych Illinois (IDNR). Można to zrobić na stronie departamentu (http://dnr.illinois.gov/SalvageDeer/(S(bb2pmf45tigplcewmladse55))/SalvageInfo.aspx lub pod numerem telefonu 217-782-6431.

Według departamentu zasada dotyczy tylko mieszkańców Illinois, którzy nie zalegają z alimentami.

JT