20 czerwca 2019

Udostępnij znajomym:

Po spędzeniu czterech lat w federalnym więzieniu po oskarżeniu o terroryzm, mieszkanka Schiller Park, położonego na zachodnich przedmieściach, przyznała się do winy. Została skazana na 6 i pół roku pozbawienia wolności.

38-letnia Mediha Medy Salkicevic przyznała się do tego, że należała do grupy bośniackich imigrantów z Illinois, Nowego Jorku i Missouri, która wspierała materialnie bojowników z ISIS. Grupa wysyłała za granicę sprzęt taktyczny i pieniądze.

Kobieta była jedną z sześciu osób powiązanych z Abdullahem Ramo Pazarą, naturalizowanym bośniackim imigrantem, który mieszkał w St. Louis zanim w 2013 r. wyjechał do Syrii, aby dołączyć do islamskich radykałów.

Salkicevic została aresztowana w Schiller Park w lutym 2015 r. i osadzona w więzieniu federalnym w St. Louis, gdzie toczyła się jej sprawa. Przed zatrzymaniem pracowała dla przewoźnika cargo na lotnisku O'Hare.

Salkicevic przez kilka lat odrzucała postawione jej zarzuty dotyczące wspierania terrorystów z Państwa Islamskiego.

Napisała nawet list do sędzi federalnej Catherine Perry błagając ją, by w swoim orzeczeniu wzięła pod uwagę traumatyczne przeżycia, który doznała razem z rodziną podczas wojny domowej w Bośni w latach 90. ub. wieku.

Prokuratorzy twierdzą, że Salkicevic i współoskarżeni używali zakodowanego języka w mediach społecznościowych, by komunikować się z Abdullahem Ramo Pazarem i innymi członkami ISIS w sprawie wysyłania im sprzętu i pieniędzy ze Stanów Zjednoczonych.

Pazara w swoich wpisach na Facebooku zwracał się do swoich zwolenników w USA. Pochwalał zabijanie więźniów, ścinanie im głów czy kupowanie 16-letnich jazydek-niewolnic. Po otrzymaniu amerykańskiego obywatelstwa najpierw wyjechał do Syrii, a potem dołączył do Al-Kaidy w Iraku, która przekształciła się w Państwo Islamskie. Zginął w walkach w 2014 r.

Salkicevic, a.k.a. Medy Ummuluna i Bosna Mexico, deklarowała wsparcie dla Pazary i jego zwolenników, wiedząc, że wykorzystają te zasoby do walki z syryjskimi siłami rządowymi i innymi. Prokuratorzy twierdzą, że Salkicevic głosiła, że chce „pogrzebać niewierzących żywcem” i “przynieść śmierć niewiernym”.

We wtorek stanęła przed sądem federalnym w St. Louis po tym, jak przyznała się do wysyłania pieniędzy system PayPal Ramizowi Hodzcowi, który kupował sprzęt i wysyłał go bojownikom ISIS w Syrii. Salkicevic została skazana na 6 i pół roku więzienia.

Hodzic i jego żona Sedina Unkic Hodzic oraz dwie inne osoby zostały oskarżone w 2015 r. i oczekują na wyroki.

Na proces oczekuje Nihad Rosic. Jasminka Ramic została skazana na trzy lata więzienia.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor