20 sierpnia 2018

Udostępnij znajomym:

W ciągu ostatniego dziesięciolecia stan Illinois przyznał prawie $420 milionów w ulgach podatkowych firmom, które produkują u nas programy telewizyjne, seriale i filmy, takie jak "Chicago Fire”, "Transformers” czy dziesiątki reklam. W sumie otrzymało je 1,817 produkcji.

Urzędnicy nie są w stanie przedstawić nazwisk mieszkańców Illinois i przedsiębiorstw, które zostały zatrudnione przy show. Dziennik "Chicago-Sun Times" opisując sprawę zastanawia się, kto oprócz producentów skorzystał i na jakiej podstawie stan przyznał ulgi podatkowe.

Czy zatem warto stawiać na przemysł filmowy?

Od 2008 roku, kiedy wprowadzono program kredytów podatkowych dla filmowców (Illinois Film Production Services Tax Credit), stan przyznał 1,817 ulg podatkowych filmom, serialom telewizyjnym i kampaniom reklamowym na sumę $420 milionów.

Z ulgi podatkowej dla filmowców skorzystać można w ciągu pięciu lat. Biuro zajmujące się rozpatrywaniem wniosków o tzw. movie tax break ma pełne ręce roboty, bo zainteresowanie programem Illinois Film Production Services Tax Credit jest bardzo duże.

Program ulg podatkowych dla filmowców wprowadzono w 2008 roku za rządów gubernatora Roda Blagojevicha. Jego następca, Pat Quinn, także go kontynuował. Program (film tax credit) wygaśnie w 2021 roku, chyba że ustawodawcy go przedłużą.

W ramach programu o 30-procentową ulgę podatkową ubiegać się mogą producenci filmów, którzy wydadzą w Illinois co najmniej $100,000. W przypadku seriali telewizyjnych jest to $50,000.

Stan Illinois oferuje także 15-procentową ulgę podatkową producentom, którzy dadzą zatrudnienie mieszkańcom na terenach z bezrobociem powyżej 13.8 procent.

Producenci seriali telewizyjnych muszą złożyć wniosek o ulgę w ciągu pięciu dni po rozpoczęciu zdjęć. Muszą w nim znaleźć się informacje dotyczące budżetu produkcji i tego, ile zostanie wydane w Illinois.

Producenci mają dwa lata na udokumentowanie swoich wydatków w Illinois. Przeważnie są to studia filmowe spoza Illinois i nie płacą u nas podatku, dlatego powszechna jest praktyka sprzedawania ulg podatkowych innym firmom, rozliczających się z fiskusem w naszym stanie.

Na przykład producent programu “Judge Mathis” - AND Syndicated Productions Inc. z Kalifornii, w 2010 roku otrzymał ulgę podatkową w wysokość $1.9 mln, którą sprzedał Bank of America do wykorzystanie w pięciu latach. Stanowe biuro ds. produkcji filmowych oferuje nawet listę brokerów, którzy pomagają filmowcom w sprzedaży ulg podatkowych.

Illinois nie jest jedyne, bo podobne ulgi podatkowe filmowcom oferuje 38 innych stanów. Konkurencja jest więc duża.

Kalifornia na przykład wprowadza nawet 20-procentowe ulgi podatkowe dla producentów seriali telewizyjnych, którzy przeniosą się tam z innych stanów. Z oferty skorzystał FX Networks, który produkcję popularnego serialu “American Horror Story” przeniósł z Luizjany do Kalifornii.

Pojawiła się jeszcze konkurencja spoza USA - Kanada i innych krajów, które także chcą zdobyć amerykańskich producentów filmowych kusząc ich różnymi finansowymi udogodnieniami.

Z jednej strony filmowe produkcje kreują nowe miejsca pracy, przynoszą rozgłos, ale z drugiej musimy pamiętać, że nie rozwiązuje to problemów stanu. Taka inwestycja jest tymczasowa, podobnie jak w przypadku projektów budowlanych. Wraz z ich zakończeniem wielu ludzi traci pracę.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor