22 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Regulują różne sfery życia mieszkańców naszego stanu. Większość nowych praw dotyczy poprawy bezpieczeństwa, ale nie tylko. 1 stycznia w życie wchodzi ustawa liberalizująca przepisy dotyczące kierowców zatrzymanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (DUI) , ale i ta, która ustanawia dyniowy placek oficjalnym wypiekiem stanu Illinois. W nowym roku zmieni się prawo rozwodowe w Illinois, które ma być bardziej uproszczone. Nieuleczalnie chorzy zyskają prawo do zażywania eksperymentalnych lekarstw. Właściciele psów czy kotów będą karani za pozostawienie ich na zewnątrz przy ekstremalnej pogodzie. To tylko niektóre zmiany w prawie, których obowiązywać będą w Illinois. Warto się z nimi zapoznać, by z nich korzystać albo uniknąć kar za ich złamanie.

 

Co nowego w stanowym prawie w 2016 roku?

1. Prawo jazdy po wielokrotnym DUI

Zgodnie z prawem, które wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, osoby, którym zawieszono prawo jazdy na pięć lat, będą mogły ubiegać się o specjalne pozwolenie na prowadzenie samochodu, w celu dojazdu do pracy, lekarza czy podwożenia dzieci do szkoły. Będą musiały jednak udowodnić, że od 3 lat nie piją i ukończyć specjalny program. Będą też miały zamontowany w samochodzie alkomat umożliwiający jego uruchomienie.

Co najmniej 5,085 kierowców mimo czterech wyroków za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy narkotyków (DUI), będzie mogło w 2016 roku powrócić za kierownicę. Współautorka nowego prawa, stanowa kongreswoman Elaine Nekritz z Northbrook uważa, że może ono pomóc takim osobom w powrocie do normalnego życia, pod warunkiem, że nie będą pić alkoholu i zażywać narkotyków.

Nekritz otrzymała wsparcie organizacji walczących od dekad z nietrzeźwymi kierowcami: Alliance Against Intoxicated Motorists i Mothers Against Drunk Driving.

Stanowa kongreswoman przyznała, że ma pewne obawy, że niektóre osoby, które otrzymają ograniczone pozwolenie na prowadzenie samochodu, ponownie zostaną aresztowane za jazdę po alkoholu. Dodaje, że zgodnie z nowym prawem, taka osoba już nigdy nie dostanie kolejnej szansy na legalne prowadzenie pojazdu. "Jestem przekonana, że Sekretarz Stanu będzie bardzo ostrożny w wydawaniu takich pozwoleń dla osób po DUI" – zaznaczyła.

2. Zmiany w prawie rozwodowym

Prawo rozwodowe w Illinois będzie bazować na jednym powodzie rozkładu pożycia małżeńskiego – to „różnice nie do pogodzenia”, zamiast takich jak cudzołóstwo, przemoc fizyczna czy psychiczna. Z prawa wypadają takie określenia jak "opieka nad dzieckiem" i "wizytacja". Teraz sędziowie będą orzekać "obowiązki rodzicielskie".

Obecne prawo stanowi, że jeśli chcesz się rozwieść, konieczne jest przedstawienie "właściwych i wystarczających dowodów na istnienie podstaw do rozwodu". Na liście znajdowało się 10 takich powodów. W praktyce większość rozwodów w Illinois było i tak udzielanych na podstawie różnic nie do pogodzenia lub z powodu przemocy psychicznej. Takie powody jak poligamia, cudzołóstwo czy pijaństwo, bardzo rzadko były używane w wyrokach.

Po 1 stycznia 2016 roku z prawa rozwodowego Illinois zostanie usunięty zapis o "podstawach". Sędzia będzie po prostu musiał ustalić dwie rzeczy: czy różnice nie do pogodzenia spowodowały trwały rozkład pożycia małżeństwa i czy w przeszłości zawiodły próby pogodzenia małżonków lub czy przyszłe próby byłyby niewykonalne, albo nie w interesie rodziny.

Nowa ustawa określa, że jeśli "strony mieszkają osobno i nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy przed złożeniem pozwu rozwodowego, to różnice są nie do pogodzenia. Teraz wymagana jest dwuletnia separacja. Nowa ustawa nie wymaga też składania oświadczenia na piśmie od drugiego małżonka. Wystarczy sześciomiesięczna separacja, aby udowodnić, że pomiędzy małżonkami istnieją różnice nie do pogodzenia. Poza tym nowe prawo nie wymaga orzekania o winie. Zmieni się także sposób orzekania o podziale obowiązków rodzicielskich, małżonkowie będą musieli przedstawić proponowany plan opieki na dziećmi. Wprowadzone zostaną także nowe formularze rozwodowe, które mają zmniejszyć biurokrację.

3. Alkohol i nieletni

Jeżeli nietrzeźwa osoba nieletnia zadzwoni pod numer 911, by wezwać pomoc medyczną dla siebie albo kogoś innego, nie będzie odpowiadać za złamanie przepisów dotyczących picia alkoholu. Zmiany w prawie mają uchronić od nieszczęśliwych wypadków tych nieletnich, którzy przesadzą z alkoholem albo przedawkują narkotyki. Podobne prawo wprowadzono w co najmniej dwudziestu innych stanach.

4. Prawo do używania eksperymentalnych lekarstw

Nieuleczalnie chorzy pacjenci w Illinois od nowego roku będą mieli prawo do korzystania z eksperymentalnych lekarstw, jeżeli wyczerpali wszelkie inne możliwości leczenia. Zwolennicy wprowadzenia tego prawa podkreślają, że daje ono szansę chorym, ale eksperci medyczni zwracają uwagę na ryzyko związane z lekarstwami, które nie są jeszcze wystarczająco sprawdzone i mają status "eksperymentalnych". W ciągu ostatnich dwóch lat podobne prawo (right to try experimental drugs) wprowadziło przynajmniej 13 stanów.

5. Silver Alert pomoc chorym na Alzheimera

Illinois wraz z nowym rokiem dołączy do 41 stanów, w których wprowadzono tzw. Silver Alert. System będzie podobny do Amber Alert, ogłaszanego na terenie stanu, kiedy zaginie dziecko. Wtedy takie komunikaty o poszukiwanym trafiają do mediów, ogłaszane są w internecie czy na tablicach świetlnych przy autostradach. Silver Alert będzie ogłaszany, kiedy zaginie osoba w wieku 21 lat i starsza chora na Alzheimera. W przypadku tej choroby używa się również określenia otępienie lub demencja.  

Szacuje się, że w Illinois mieszka ponad 200,000 osób cierpiących na te schorzenia. W całym kraju na chorobę Alzheimera choruje już 5.5 mln osób, spośród których aż dwie trzecie to kobiety. Najczęściej choroba dotyka osób powyżej 65. roku życia.

Chorobę Alzheimera, szczególnie w jej początkowym etapie, łatwo jest przeoczyć, ponieważ może być kojarzona z przemęczeniem, roztargnieniem, sędziwym wiekiem. Są dostępne badania pozwalające rozpoznać chorobę Alzheimera. Najbardziej wskazują na nią zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które mogą charakteryzować się tym, że dotknięta nią osoba gubi przedmioty, zapomina o niedawnych wydarzeniach, podczas rozmowy nie wie, o czym przed chwilą mówiono i wielokrotnie dopytuje się o to samo.

Niepokojące są zaburzenia mowy. Szczególnie w początkowej fazie polegają one na tym, że chory przejęzycza się, myli nazwy, ma trudności z odnajdywaniem właściwych słów. Jego mowa przestaje być płynna, a wypowiedzi staja się coraz mniej spójne i logiczne. O rozwoju choroby Alzheimera mogą świadczyć również zaburzenia nastroju, z czego chorzy i ich bliscy często nie zdają sobie sporawy. Mogą to być wahania nastroju, apatia, niepokój i depresja, a także nadpobudliwość, drażliwość, a nawet agresja.

Przewiduje się, że w roku 2050 na to schorzenie będzie cierpiało od 13 do 16 mln Amerykanów. Koszty leczenia i opieki nad chorymi mogą sięgnąć 1 biliona dolarów.

6. Kary za pozostawienie zwierząt na zewnątrz przy ekstremalnej pogodzie

Właściciele zwierząt domowych, którzy pozostawią je na zewnątrz np. w czasie mrozu czy w ekstremalne upały będą po 1 stycznia 2016 roku karani. Nowe prawo w takich sytuacjach przewiduje grzywnę w wysokości do $2,500 oraz karę więzienia do 1 roku. Ustawa pod nazwą The Humane Care for Animals Act została uchwalona przez stanowy Kongres w sierpniu. Ustawodawcy chcieli zapobiec takim nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym praktykom, jak pozostawianie zwierząt w upalne gorące dni w samochodach, czy na podwórkach a nawet balkonach w mroźne dni.

7. Alkohol w proszku zakazany w Illinois

Zakaz sprzedaży Palcoholu czyli alkoholu w proszku w Illinois wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Autorem ustawy był senator stanowy, Ira Silverstein, który przestrzegał, że tego typu forma alkoholu może wpłynąć w nieprzewidywalny sposób na nadużywanie trunków, zwłaszcza przez nieletnich. Poza tym proszek mógłby być łatwiej wnoszony tam, gdzie jego spożycie jest zabronione, np. na stadiony czy na koncerty. Proszek jest łatwiejszy do ukrycia niż butelka z płynem, trudniej więc będzie kontrolować spożywanie alkoholu przez nieletnich, trudniejsze staną się kontrole podczas imprez masowych – przekonują zwolennicy wprowadzenia zakazu sprzedaży Palcoholu w Illinois. Podobny zakaz wprowadziło kilka innych stanów. Rząd federalny zalegalizował jednak sprzedaż sproszkowanego alkoholu na terenie USA.

8. Kofeina w proszku tylko dla dorosłych

Obecnie FDA (Federalny Urząd Kontroli Żywności i Leków) nie reguluje sprzedaży kofeiny w proszku i można ją kupować w internecie jako suplement do diety. „Tymczasem 1 łyżeczka sproszkowanej kofeiny to jak 25 kubków kawy" – powiedziała stanowa kongreswoman Stephanie Kifowit z Aurory, która przedłożyła projekt ustawy wprowadzający zakaz. Gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży kofeiny w proszku osobom w wieku poniżej 18 lat. Zakaz wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

9. Polowanie na rysie dozwolone po 40 latach

Od 1 stycznia 2016 roku w życie wchodzi ustawa, która zezwala myśliwym w Illinois na upolowanie jednego rysia (bobcat) w sezonie łownym. Rysie znajdowały się na liście gatunków zagrożonych w naszym stanie, ale w 1999 roku usunięto je z tej listy wobec przyrostu ich populacji. To nocne koty, polujące w samotności, wykorzystujące swój doskonały wzrok do polowań na wiewiórki, króliki, małe gryzonie, czy niektóre ptaki.

Zwolennicy uchwalenia nowych przepisów argumentowali, że pojawiają się coraz częściej w okolicach gospodarstw domowych, zwłaszcza na południu stanu, gdzie stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych. Sprawa jednak budzi kontrowersje, poprzedni gubernator Pat Quinn zawetował podobną ustawę krótko przed odejściem z urzędu. Argumentował, że rysie stanowią ważną część ekosystemu Illinois. Podobnie sądzą demokraci z Chicago, zdaniem których wznowienie polowań na nie spowoduje, że gatunek znów znajdzie się na liście zagrożonych wyginięciem.

10. Placek dyniowy oficjalnym wypiekiem Illinois

Dyniowy placek to od nowego roku oficjalny wypiek stanu Illinois – zapis takiej treści znalazł się w ustawie przygotowanej przez stanowego kongresmena Keitha Sommera. Pochodzi on z Morton, miasteczka położonego na południowy-wschód od Peorii, które ogłosiło się "Dyniową Stolicą Świata". Kongresmen Keith Sommer przypomina, że uprawa dyni zajmuje wyjątkowe miejsce w gospodarce rolnej Illinois. 90 procent dyń przeznaczonych na amerykański rynek uprawianych jest właśnie w naszym stanie.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor