----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

18 sierpnia 2020

Udostępnij znajomym:

Automatyczny system pomiarowy w kalifornijskiej Dolinie Śmierci (Death Valley) zarejestrował temperaturę 130 stopni Fahrenheita, czyli 54.4 stopni Celsjusza w czasie niedzielnej fali upałów. Jeśli zostanie ona potwierdzona przez meteorologów, będzie to jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na świecie.

Rekordową temperaturę zarejestrowano o godz. 3:41 pm w Furnace Creek w pobliżu centrum turystycznego - poinformowało National Weather Service, dodając, że pomiar jest wstępny i nie jest jeszcze oficjalny.

"Jeśli zostanie zweryfikowana, będzie to najwyższa temperatura oficjalnie odnotowana od lipca 1913 roku, również w Dolinie Śmierci. Ponieważ jest to ekstremalne zjawisko, zarejestrowana temperatura będzie musiała przejść formalną weryfikację - poinformowano w oświadczeniu.

W tym miejscu odnotowano najwyższą temperaturę na świecie - 134 stopnie F (56.67 stopni Celsjusza) 10 lipca 1913 roku, rekord ten jednak pozostaje kwestią sporną. W 2016 roku ekspert od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Christpher Burt wykazał, że taka temperatura "jest zasadniczo niemożliwa z meteorologicznego punktu widzenia".

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała w opublikowanym tweecie, że będzie również pracować nad weryfikacją niedzielnych pomiarów.

"To byłaby najwyższa globalna temperatura oficjalnie zarejestrowana od 1931 roku" - napisano. Tamten rekord wynosił 131 stopni (55 stopni Celsjusza) i został odnotowany w Kebili w Tunezji w dniu 7 lipca 1931 roku, ale również został zakwestionowany. Według Burta odczyty z Tunezji są "bardzo wątpliwe" i mają "problemy z wiarygodnością".

Death Valley, czyli Dolina Śmierci, surowy krajobraz pustynny w południowo-wschodniej Kalifornii, obejmuje Badwater Basin wysokości 282 stóp (85.9 metrów) poniżej poziomu morza, który jest najniższym punktem w Ameryce Północnej.

Letnie upały są w tym miejscu tak ekstremalne, że turyści są ostrzegani, aby pić co najmniej 4 litry wody każdego dnia, wozić dodatkową wodę w swoich samochodach, trzymać się blisko swoich pojazdów i obserwować zarówno siebie, jak i innych, pod kątem zawrotów głowy, nudności i innych objawów potencjalnie śmiertelnego przegrzania organizmu.

Według naukowców, takie ekstremalne upały są wynikiem zmiany klimatu spowodowanej działalnością człowieka.

JM

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----