----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Uleczyć raka - to jedno z największych marzeń i wyzwań dla ludzkości.  Być może największe. Tym razem istnieje szansa, że udało się znaleźć lekarstwo na chorobę, która - jak wynika z badań University of Washington School of Medicine - co roku zabija około 10 milionów ludzi na całym świecie.

To prawdziwy przełom. U ponad dwunastu pacjentów z USA, którzy cierpieli na raka odbytnicy, nowotwór zniknął po eksperymentalnej immunoterapii, co lekarze nazywają zadziwiającym wynikiem - donosi Euronews.Pacjenci brali udział w badaniu klinicznym prowadzonym przez naukowców z nowojorskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center, zaś nowotwory zniknęły po zastosowaniu eksperymentalnego leku o nazwie dostarlimab. Szczegóły tych ważnych badań zostały opublikowane na łamach New England Journal of Medicine.

Uczestnicy badań otrzymywali odpowiednią dawkę dostarlimabu co trzy tygodnie, przez sześć miesięcy. Przed rozpoczęciem kuracji założono, że po jej zakończeniu chorzy będą musieli poddać się standardowej chemioterapii, radioterapii i - jeżeli zajdzie taka potrzeba - zabiegowi chirurgicznemu. Nie było to konieczne. Naukowcy odkryli, że u każdego z pacjentów nowotwór został wyleczony dzięki zastosowaniu eksperymentalnej farmakoterapii. To pierwszy taki przypadek w historii badań nad nowotworami

Dr Luis Diaz Jr z Memorial Sloan Kettering, jeden z autorów badań, powiedział na łamach New York Times, że nie zna żadnego innego badania, w którym leczenie całkowicie wyeliminowało nowotwory u wszystkich pacjentów.

"Uważam, że to pierwszy taki przypadek w historii raka" - mówi naukowiec.

Jak działa lek?

Immunoterapia wykorzystuje układ odpornościowy organizmu do identyfikowania i niszczenia komórek nowotworowych. Upraszczając, można powiedzieć, że organizm chorego sam pokonuje raka mając do dyspozycji paliwo w postaci odpowiedniego leku. Zakończone spektakularnym sukcesem badania skupiały się na grupie pacjentów z rakiem odbytnicy, u których nowotwór zawierał specyficzną mutację - informują naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Ten konkretny rodzaj nowotworu, opisywany jako "rak odbytnicy z niedoborem naprawy niedopasowania" ('mismatch repair-deficient'), zazwyczaj słabo reaguje na standardową chemioterapię. W ramach badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy sama immunoterapia jest w stanie pokonać raka, który dotąd nie rozprzestrzenił się na inne tkanki - czytamy w podsumowaniu wyników.

W przeprowadzonych badaniach nowotwory zniknęły „u co najmniej 14 pacjentów, a żaden z nich nie doświadczył znaczących skutków ubocznych".

Potrzeba więcej badań

Przełomowe wyniki to "pierwsza zapowiedź rewolucyjnej zmiany w leczeniu" - napisała w artykule towarzyszącym badaniom dr Hanna Sanoff, onkolog z Lineberger Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Karoliny Północnej. Ekspertka podkreśla, że choć rezultaty są "powodem do wielkiego optymizmu", to entuzjazm "nie może jeszcze zastąpić naszego obecnego podejścia do leczenia".

"Nie wiadomo, czy wyniki tego niewielkiego badania przeprowadzonego w Memorial Sloan Kettering Cancer Center podobne będą u szerszej grupy pacjentów z rakiem odbytnicy" - podsumowała Sanoff.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----