----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Znana sieć sklepów spożywczych twierdzi, że jej prawa wynikające z Pierwszej Poprawki zostaną naruszone, jeśli zostanie zmuszona do umożliwienia pracownikom noszenia symboli ruchu Black Lives Matter. Sprawa w sądzie.

Prawnicy należącej do Amazon sieci spożywczej Whole Foods złożyli w grudniu w sądzie wniosek, będący odpowiedzią na zarzut National Labor Relations Board (NLRB), że Whole Foods (WF) nielegalnie zabroniło pracownikom noszenia masek z symbolami Black Lives Matter w pracy.

Bez wyjątków

W dokumencie tym Whole Foods oskarża główną radczynię prawną tej organizacji, Jennifer Abruzzo, o próbę naruszenia praw firmy wynikających z Pierwszej Poprawki, starając się wymusić na WF ustępstwo w tej sprawie.

„Wyróżniając frazę 'Black Lives Matter' główny radca prawny NLRB niedopuszczalnie ją faworyzuje i wymaga od Whole Foods stosowania innej polityki, niż względem pozostałych sloganów politycznych w swoich sklepach spożywczych" - czytamy we wniosku. Dalej mowa jest o zmuszaniu pracodawcy do ustępstw naruszających ich prawa wynikające z Pierwszej Poprawki, a tym samym Konstytucji.

W oświadczeniu dla prasy rzecznik Whole Foods powiedział, że zasady dotyczące ubioru w pracy zostały opracowane "w celu zapewnienia naszym pracownikom i klientom doświadczeń skoncentrowanych wyłącznie na doskonałej obsłudze i wysokiej jakości żywności”.

„Nie uważamy, że powinniśmy narażać na szwank wspomnianych doświadczeń z zakupów wprowadzając jakiekolwiek informacje na ubraniach noszonych w pracy, niezależnie od treści, które odwracają uwagę od naszej misji" - dodano w oświadczeniu sieci handlowej.

Grupowy pozew przeciw Whole Foods

W lipcu 2020 r. grupa pracowników pozwała Whole Foods twierdząc, że firma zabroniła im noszenia masek Black Lives Matter w pracy i groziła zwolnieniem, jeśli to zrobią.

W pozwie stwierdzono wówczas, że pracownicy „powszechnie nosili flagi Pride wspierające swoich współpracowników z mniejszości LGBTQ bez karania ich przez firmę” oraz, że „wybiórcze egzekwowanie” przez sieć kodeksu dotyczącego ubioru „stanowi niezgodną z prawem dyskryminację”.

Kilka miesięcy później, w październiku 2020 r. sieć ogłosiła nowe zasady dotyczące ubioru dla wszystkich pracowników w swoich sklepach, który zakazywał między innymi widocznych logo, haseł, wiadomości lub wszelkiego rodzaju flag.

National Labor Relations Board oskarżyła więc Whole Foods o naruszenie federalnego prawa pracy, zgodnie z którym pracownicy mają prawo angażować się w „uzgodnione działania mające na celu wzajemną pomoc i ochronę”. W odpowiedzi sklepy argumentowały, iż prawa pracowników do udziału w działaniach zbiorowych nie obejmują promowania BLM.

Ruch Black Lives Matter „nie jest odbierany jako odnoszący się do problemów w miejscu pracy lub poprawy warunków w miejscu pracy w detalicznych sklepach spożywczych Whole Foods Markets” - napisano.

na podst. businessinsider
RJ